Садовий сікатор (секатор) - необхідна та незамінна річ, яка використовується для догляду за рослинами. Окрім обрізання гілок дерев, цей ріжучий інструмент використовується для обрізки квітів, зрізання сучків, формування крон декоративних карликових дерев (наприклад бонсай), обрізки зав'язок рослин та іншого. Для кожного процесу розроблені відповідні види цього інструменту. Далі, в статті від магазину mechanika, ми дізнаємось в чому різниця між площинним і контактним сікатором, які моделі найбільш популярні, покажемо інші види та моделі, порадимо як вибрати секатор.
За формою садовий сікатор найбільше схожий на класичні ножиці. Насправді це і є ножиці, які мають посилені леза. За способом розташування лез, виділяють два основні типи садових ножиць - площинні та контактні.

Види сікаторів

Площинний тип має верхнє заточене лезо та нижнє опорне лезо. Внутрішні бічні сторони лез ідеально підігнані одна до одної та рухаються в одній площині (по дотичній). Процес зрізання відбувається в точці, де загострена нижня кромка верхнього леза опускається нижче верхньої кромки опорного леза, затискаючи між собою гілку. Призначений цей тип, в основному, для підстригання "свіжих" зелених гілок та стебелин, але може мати і універсальне застосування. Головною властивістю цього типу є чистий та акуратний зріз, який не пошкоджує кору та не залишає задирок.

Леза площинного сікатора
Леза площинного сікатора

Контактний тип також має верхнє загострене лезо та нижнє опорне, але, при цьому, верхнє лезо, у закритому положенні, спирається на верхню кромку нижнього леза. Спробуйте одну руку поставити горизонтально долонею вверх, а на неї поставте іншу руку вертикально, нижньою частиною долоні (уявіть собі перевернуту догори літеру Т). Це і буде принцип розташування лез у контактному типі секаторів. Зазвичай вони мають посилену конструкцію та можливість перерізати гілки більших діаметрів. Призначені в основному для обрізки старих сухих гілок та сучків.

Леза контактного сікатора
Леза контактного сыкатора

Далі обидва типи можуть мати особливості та покращення, які полегшують роботу за збільшують її якість. Серед них можуть бути:
- наявність храпового механізму. Храповик (трищітка) - це зубчатий венець, який не дає ручкам повернутись у вихідне положення, до повного проходження через всі його зубці. Тобто зусилля, яке ви приклали для стискання ручок, при їх відпусканні, збережеться на тому самому рівні, а леза залишаться в тому самому положенні. Це дає змогу різати гілки в декілька етапів;
- зубці на опорному лезі - забезпечують додаткове утримання інструменту на гілці та зменшують ризик зісковзування лез, на початку роботи;
- гак для фіксації та позиціонування інструмента на гілці;
- механізм протидії утворнення люфту між лезами;
- обмежувачі ширини розкриття рукояток, для підлаштування під розмір руки оператора.

Що таке гілкоріз?

Що робити, коли гілка для сікатора затовста, але для садової пили ще замала? Є проміжне рішення - гілкорізи (вони ж сучкорізи). Це посилені ножиці для гілок, що мають довгі ручки та надають можливість обрізати стовбури, товщиною 35-45 мм.

Гілкоріз_фото
Гілкоріз YATO

Гілкорізи, за принципом розташування лез, також поділяються на площинні та контактні та можуть мати ті самі покращення та додатковий фукнціонал, як і традиційні ручні секатори. Крім того, завдяки своїм розмірам, дозволяють обладнати їх такими особливостями:
- висувні телескопічні рукоятки, які набагато збільшують діапазон роботи гілкорізом;
- наявність зубчатої передачі, що забезпечує високу стійкість до навантажень та дозволяє зменшити зусилля оператора, без втрати ріжучих можливостей інструмента.

На що звернути увагу при виборі секатора?

Основним робочим елементом будь-якого ріжучого інструменту є лезо. Від його якості залежить як чистота різу, так і довговічність використання секатора. Зазвичай леза виготовляють з вуглецевої або нержавіючої сталі. Ми рекомендуємо звернути увагу на секатори, леза яких виготовлені з марганцевої сталі 65Mn, а краще - загартованої японської сталі SK5, яка характеризується високою стійкістю до затуплення.
Більшість сучасних моделей мають леза, що покриті антифрикційним матеріалом PTFE (тефлон), що також додає захисних властивостей, полегшує різання та перешкоджає надмірному зносу металу.
Звертаючи увагу на рукоятки, також прийміть до уваги їх матеріал виготовлення, виходячи з ваших побажань. Це може бути легкий поліпропілен, популярний ПВХ, надійний алюміній або композитний матеріал фіберглас (скловолокно).

Тож, як висновок, ми сьогодні дізналися, що різниця між площинним і контактним сікатором полягає у способі розташування нижнього і верхнього леза інструмента, відносно одне одного. Замовити сікатор, згідно ваших потреб, можна в магазині mechanika, в розділі нижче: