Не потрібно бути автомеханіком, автослюсарем або вузьким фахівцем, щоб зіткнутися з ситуацією, коли, при спробі викрутити гвинт, у нього, раптом, скручується “шляпка”, злизуються грані або зовсім відламується голівка. Як правило, це виникає в невідповідний момент і стопорить всю подальшу роботу. Що робити у такому разі? Скористайтеся інструментом для викручування зірваних болтів – екстрактором. Далі ми, в магазині інструментів Механіка, розглянемо – що таке екстрактор і як користуватись екстрактором зламаних болтів? А також дізнаємось які типи екстракторів бувають?

Що таке екстрактор? Це інструмент, схожий на мітчик для нарізання різьби – металевий стрижень, на якому нанесені спіральні витки, що нагадують класичну різьбу, але нарізані проти годинникової стрілки, у вигляді так званої зворотньої різьби. Див фото:


Екстрактори зламаних болтів YATO YT-0590, 3-14 мм, 6 шт.

Стрижень може мати різні типи хвостовика. Найбільш поширений – квадратний тип хвостовика під вороток (тримач) для мітчиків та шестигранний хвостовик HEX. Також існують хвостовики з внутрішнім квадратним профілем, розмірами ¼” та ½”, для використання з воротками або храповими ключами (трищітками). Ці варіанти також представлені на фото:


Екстрактори зламаних гвинтів YATO YT-06035 1/4″, 6-14 мм


Екстрактори зламаних гвинтів YATO YT-0624 під квадрат 1/2″, 8-16 мм, 5 шт

Як користуватися екстрактором?

Майже завжди екстрактор працює у парі зі свердлом. (Про типи екстракторів, які використовуються без свердла ми поговоримо потім нижче ↓).

Тож яка послідовність дій при роботі з екстрактором?

  1. Підбираємо оптимальний діаметр свердла, за допомогою якого буде необхідно зробити не наскрізний отвір (заглиблення) у тілі болта. Діаметр свердла потрібно вибрати такий, щоб, після створення отвору, товщина стінок гвинта становила не менше однієї третини від загального діаметра.
  2. Свердлимо отвір у тілі гвинта на таку глибину, щоб екстрактор відповідного діаметра увійшов в отвір не менше, ніж на два-три витки. Що глибше, то краще. Однак варто бути обережним і свердлити максимально по вертикальній осі болта, щоб свердло не пішло убік, не вийшло назовні і не пошкодило різьблення отвору болта.
  3. Вибираємо екстрактор максимально можливого розміру, який може увійти в зроблений отвір на кілька витків.
  4. Вставляємо екстрактор в отвір, трохи постукавши по хвостовику, для більшого заглиблення і надійності. За допомогою тримача починаємо обертати екстрактор проти годинникової стрілки – на відкручування. У міру обертання, грані витків екстрактора впиратимуться в стінки проробленого отвору в болті, тим самим передаючи крутний момент на тіло гвинта і відкручувати його. Таким чином, ви звільните гвинт із його посадкового місця.

Існують також екстрактори, при використанні яких немає необхідності попередньо проробляти отвір свердлом. Такий тип екстракторів має жало з двома ріжучими кромками, вже після яких починаються спіральні витки зворотньої різьби. Тобто. це екстрактори 2 в 1 – свердло + екстрактор, як одне ціле. Другий варіант такого типу екстракторів двосторонній – на одній стороні свердло, на іншій – зворотні витки екстрактора. Дивіться фото:

Що ж, сподіваємося, наша стаття була вам корисна і тепер ви знаєте які типи екстракторів бувають, як користуватися екстрактором і що для цього потрібно. Однак магазин Механіка в Києві бажає вам якнайменше стикатися з ситуаціями, коли використання екстракторів вже неминуче. Якщо ж така подія вже має місце, радимо переглянути розділ екстракторів пошкоджених гвинтів в інтернет-магазині mechanika.