У 2022 році, в Україні, як ніколи стало актуальним завжди мати з собою портативне джерело світла. Ринок пропонує найрізноманітніші варіанти, з безліччу іноді незрозумілих характеристик, форм, способів використання та типів живлення. Ми спробуємо допомогти вам знайти відповідь на запитання який ліхтар вибрати та запропонуємо найкращі варіанти.

Що означає лм (люмен)?

Люмен це одиниця вимірювання світлового потоку в  міжнародній cистемі SІ . Тобто це такий же параметр визначення величини, як, наприклад, маси, швидкості, довжини або часу, до яких ми більше звикли, тому що частіше використовуємо. Чим більше число люменів, тим сильніше світловий потік. Тому це одна з найперших величин, які вказуються в характеристиках освітлювальних приладів. Так як світловий потік це фізична величина, то чисельний показник люменів впливає на дальність променя ліхтаря, але за певних умов, про які ми поговоримо нижче.

Види ліхтарів за формою

Звичайно, ми не будемо брати до уваги всі типи освітлювальних приладів, а зосередимось на портативних пристроях. Тому, серед таких, виділимо наступні форми корпусу:

Кишенькові ліхтарі циліндричної форми:

Ліхтар циліндричної форми
Акумуляторний LED ліхтар YATO YT-08568, 3.7В, 2.2 Аг, 6Вт, 500 Лм, 28х120 мм 

Це найбільш розповсюджений тип, можна сказати класичний. Складаються з двох частин: “тіла” ліхтаря, в якому, найчастіше, ховаються елементи живлення і яке, зазвичай, слугує місцем тримання ліхтаря при використанні. Та другої частини – “голови”, в якій розміщується джерело світла (лампа).

Циліндричні ліхтарі збільшеного розміру:

Великі циліндричні ліхтарі
Ліхтар алюмінієвий на батарейках 1500 лм NEO TOOLS 99-036, 20 Вт, 6xAA

Тей самий принцип, що і в першому пункті, але мають більший розмір. Зазвичай це ліхтарі спеціального призначення – поліцейські, мисливські, тактичні, тощо.

Налобні ліхтарі (на чоло):

Налобний ліхтар
Ліхтар налобний акумуляторний з датчиком руху YATO YT-08594, 800 Лм, 2.2 Аг

Представляють собою невеликий корпус прямокутної або циліндричної форми, закріплений на еластичному ремінці, який одягається на голову або будівельну каску. Часто може використовуватись окремо від ремінця та закріплений, наприклад, на кепці або елементах одягу. Найголовнішою перевагою ліхтарів на чоло є звільнення та повна свобода рук, які не обтяжені необхідністю тримати ліхтар. Тому часто використовуються під час різноманітних робіт – електромонтажних, слюсарних або будь-яких господарчих.

Розкладні ліхтарі

Розкладний ліхтар
LED лампа акумуляторна YATO YT-08518, 2.6 Аг, 5+3 Вт, 600 Лм

Мають рухому частину (голову), яка може бути нахилена або повернута, відносно тіла. Їх часто називають сервісними або інспекційними лампами. Найчастіше використовуються в автомобільному сервісі, під час огляду автомобіля. Але в сучасних українських реаліях, через можливість встановити їх на поверхню, або закріпити на магніті, показали себе дуже ефективними в домашньому побуті, як стаціонарне джерело світла, під час відсутності основного.

Прожекторні ліхтарі (ручні далекобійні або напівстанціонарні)

Прожекторний ліхтар
Ліхтар 500 лм з павербанком TRACER KTM 46894, 3.6 Аг, до 500 м

Це потужні освітлювачі, які мають габаритний корпус та ємнісне джерело живлення. Досить часто мають вологозахищений корпус, функцію павербанку та, окрім основного, також снащені додатковою лампою, що створює розсіяне світло. Знайшли широке застосування під час кемпінгу та туристичних походів. 

Інші види – комбіновані, спеціальні, тощо:

Ліхтар кишеньковий з динаміком 
Ліхтар протиударний з bluetooth колонкою 500 лм YATO YT-08557, 2.0 Аг (LiPo)

LED лампа сервісна акумуляторна протиударна з гачком 600 лм NEO TOOLS 99-043, 3.7В, 2.2 Аг

Гнучка лампа​​​​​​
LED лампа акумуляторна на гнучкому тримачі YATO YT-08516, 3.7В, 650 мАг, 3Вт, 100 Лм

 

Ліхтарі за типом живлення

Останнім часом акумуляторні ліхтарі все більше і більше витісняли з ринку своїх старших братів – приладів на батарейках. І це не дивно, адже можливість швидко відновити заряд в елементах живлення додає куди більше зручності та виключає необхідність частого придбання нових батарейок. Але, в нових Українських реаліях 2022 року, коли електропостачання нестабільне, не завжди присутня можливість підзарядити акумуляторні елементи. Те саме стосується і довгих туристичних походів. Тому ліхтарі на батарейках знову завоювали популярність, через можливість швидкого забезпечення приладу “новою” енергією. В окрему категорію виділяють освітлювальні прилади, що мають можливість живити сторонні гаджети (функція powerbank). 
Якщо ви не визначилися який ліхтар вибрати за типом живлення, виробники поєднали зручність акумуляторного живлення з перевагами живлення від батарейок, стовривши ліхтарі з комбінованим типом живлення.

Ліхтар з комбінованим типом живлення
Ліхтар налобний з комбінованим живленням та датчиком руху YATO YT-08593, 500 Лм, 1.0 Аг

 

Матеріал та властивості корпусу

Для довготривалого використання портативного освітлювального пристрою, виробники приділяють багато уваги стійкості його корпусу до зношення та протидії ударам. Сучасні ліхтарі оснащують корпусами з анодованого алюмінію та наділяють захисними властивостями різного рівня – від вологозахисних, до водонепроникних та протиударних.

Протиударний ліхтар
Ліхтар протиударний з функцією павербанку 500 лм YATO YT-08556, 1.5 Аг (LiPo)

 

Додаткові функції ліхтарів

Ми вже відзначили вище, що деякі ліхтарі мають можливість живити сторонні електронні пристрої (функція powerbank). Якими ще особливостями наділяють ліхтарики, окрім основної функції?

– масшабування променя. Це напряму впливає на максимальну дальність освітлення. Чим вужчий (сфокусований) промінь, тим на більшу відстань ліхтар буде “бити”. Ось чому кількість люменів, не завжди є прямим показником дальності освітлення.
– вбудований магніт, гачки або кліпси, що дають змогу закріплювати або встановлювати ліхтар в будь-якому місці.
– додаткові режими роботи – режим стробоскопу, червоного сигнального світла та сигналу SOS. Дає могу ідентифікувати себе в дорозі або подати рятівний сигнал.
– копус із можливістю трансформації, повороту, нахилу або розділення на окремі частини.

Мультифункційний ліхтар
LED ліхтар акумуляторний багатофункціональний YATO YT-08521 в футлярі, 380 Лм, IP54

 

Висновок

Сподіваємося тепер, серед усього різноманіття вибору та сотень пропозицій у розділі нижче, у вас буде менше невизначеності щодо питання – який ліхтар вибрати? Виділяйте на перше місце основний параметр, згідно ваших потреб – розмір, потужність, тип живлення або інший, та поступово звужуйте коло вибору. Удачі в придбанні та нехай буде світло ?