Гіпсокартон (також відомий як ГК або гіпсоволоконна плита (ГВЛ)) - це будівельний матеріал, який складається з гіпсової середини, яка з обох сторін закрита шаром паперу або картону. Цей матеріал, завдяки свої легкості, міцності, легкої обробки та монтажу, широко використовується в будівництві та ремонті для створення перегородок, стель, обробки стін, а також для інших будівельних конструкцій. Гіпсократнонним елементам можна придавати будь-якої форми, навіть округлої, для чого листи, попередньо, розрізаються. І хоча ГВЛ плити досить легко ріжуться, процес має деякі нюанси та потребує спеціальних, призначених для різки гіпсокартона, інструментів. Їх ми далі і розглянемо.

Електроінструменти для різання гіпсокартону

Електролобзики для різання гіпсокартону

Різання гіпсокартону за допомогою електролобзика фото

Електричні лбзикові пили мають досить широке застосування. Їх використовують для різання натуральної деревини, деревних матеріалів, металу, пластику та композитів. Гіпсокартон - не виключення. Рекомендується застосовувати пилочки для лобзика з прямим різом (зубчики на полотні направлені вниз). Таким чином гіспосові крихти та пил будуть падати вниз. Недоліком метода є незначне пошкодження паперового шару зубцями пилочки, з однієї зі сторін плити. Також, у разі використання електролобзика, для вирізання овторів не з краю плити, необхідне попереднє засвердлювання отвору, для вставляння пилочки.

Шабельні пили для різання гіпсокартону

Різати гіпсокартон шабельною пилою фото

Шабельні пили мають дуже схожу конструкцію з електролобзиками, а їх робота заснована на тому самому принципі - зворотно-поступальному русі ріжучого полотна (леза). Тому не дивно, що шабельні пили також пожуть використовуватись для розрізання таких плитних матеріалів, як гіпсокартон. Як і лобзики, шабельні пили використовують пиляльні полотна з особливим типом кріплення, що призначений саме для шабельних акумуляторних чи мережевих пил. Однак, через свою конструкцію, цей тип інструменту більше підійде для поздовжнього, прямого різання плит.

Осцилюючий мультиінструмент (реноватор)

Різати гіпсокартон реноватором фото

Реноватор це взагалі всемогутній інструмент, для багатьох задач. Використання реноватора для різання ГВЛ плит здобуло популярність через високу точнсть та акуратність робіт. Найчастіше реноватором користуються для вирізання в ГК плитах отворів та форм під розетки, труби, інспекційні люки або вентиляцію. Застосування реноватора можливо навіть вже після монтажу та закріплення листа на профілі.

Ручні інструменти для різання гіпсокартону

Ножівки по гіпсокартону

Різання гіпсокартону ножівкою фото

Ножівки для різання гіпсокартону це дуже ефективний та швидкий спосіб виріазння будь-яких форм в гіпсокартоні та відрізання окремих частин, для "підгонки" розміру. Рідше пили по гіпсокартону використовуються для поздовжнього розкрою листа. Пили мають полотна різної довжини та з різною кількістю зубців.

Різаки двосторонні для гіпсокартону

Різання гіпсокартону двостороннім різаком

Двосторонній (рейсмусовий) різак для гіпсокартону - це спеціальний ріжучий пристрій, який представляє собою дві штанги та торцевий упор. На кінцях кожної штанги розташовані ріжучі леза. Принцип дії полягає у тому, що на торець гіпсового листа встановлюється упор та, шляхом руху штанги через упор, виставляється потрібна відстань від краю листа, на якій потрібно зробити лінію різу. ГВЛ лист знаходиться між штангами пристрою. Упор вручну тягнеться вздовж плити тим самим рухаючи леза по лінії різу. Таким чином, після завершення руху, вам знадобиться лише відламати відрізану частину плити від основної.

Класика - будівельний/канцелярський ніж

Різання гіпсокартону канцелярським ножем фото

Ніж з висувним сегментним лезом настільки щільно увійшов в життя будівельників та майстрів з ремонту, що наразі важко перелічити роботи, де він би не знайшов своє застосування. Різання гіпсокартону - не виключення. Суттєвим недоліком роботи ножем можна назвати хіба що високу небезпеку порізу рук та пальців та високу ймовірність неточного різу.

Рекомендації для правильного різання гіпсокартону

  • Позначте лінії для різу перед різанням, щоб отримати точний розмір та форму. Золоте правило - сім раз відміряй, один раз відріж. Завжди працює.
  • Ріжте гіпсокартон обережно та послідовно, уникаючи зайвого тиску на інструмент та плиту, щоб уникнути її розламування.
  • Завжди працюйте із засобами індивідуального захисту, одягайте рукавички для захисту від порізів та носіть захисні окуляри і респіратор, для запобігання попаданню пилу в очі та легені.
  • Переконайтесь, що ваш інструмент гострий, це допоможе уникнути розривів та деформацій гіпсокартону.
  • Не працюйте з вологим та крихким гіпсокартоном.
  • Не намагайтеся розрізати одразу декілька листів, що лежать один на одному. 

Використання правильного, відповідного інструменту та дотримання порад, щодо безпечного розкрою ГВЛ, допоможе вам краще різати гіпсокартон і отримати професійні результати у ваших будівельних або ремонтних проектах.