Зняття ізоляції з електричних проводів - важлива процедура, що вимагає спеціалізованих інструментів для ефективної та безпечної роботи. В статті інтернет-магазину mechanika ми розглянемо різноманітні інструменти та пристрої, які використовуються для зняття ізоляції проводів в електротехніці, електроніці, автомобільній промисловості та інших галузях. Ми розглянемо їх функції, типи та застосування, а також надамо поради щодо вибору правильного інструменту для конкретних завдань. Розпочнемо з основ та переваг використання цих інструментів у роботі з електричними проводами.
Види інструментів для зачищення проводів та кабелів
1. Автоматичні знімачі ізоляції - стріпери
Стріпери представляють собою мультифункціональні кліщі, які швидко знімають ізоляційний шар з проводів як круглого, так і плаского перерізу. Головка кліщів оснащена двома затискними губками. Принцип діє автоматичного знімача ізоляції полягає у тому, що одна губка затискає кабель, а інші - зрізає та стягує ізоляцію з проводу або жили. Перевагою такого типу інструменту для зачищення ізоляції є висока швидкість та точність роботи, з можливістю регулювання деяких параметрів, таких як глибини зачищення та обмеження довжини оголеного проводу. Крім того, зазвичай, кліщі оснащені додатковим функціоналом, таким як обтискання кабельних наконечників та перекусування дроту.
Стріпери також бувають пістолетної форми, які ще називаються торцевими:
Торцевий стріпер YATO YT-2275 для зачищення проводів до 6 мм2, 195 мм
2. Щипці для зняття ізоляції
Щипці торцеві для зняття ізоляції NEO TOOLS 01-524, 0.5-6.0 мм² (AWG 10-20), 8-13 мм²
Щипці для зачищення ізоляції представляють собою інструмент, на корпусі якого вмонтована робоча металева частина, з фіксованими загостерними отворами. Отвори мають постійні діаметри, для проводів конкретного розміру та загострейний край. Принцип дії полягає у тому, що в отвір вставляється жила, діаметр якої відповідає діаметру отвору. Далі щипці стискаються руками майстра, леза перерізають ізоляцію, не пошкоджуючи силову жилу. Перевагою такого типу знімача ізоляції є його компактний розмір.
3. Кліщі ручні для зняття ізоляції
Знімач ізоляції ручний YATO YT-2267, 0.8-2.6 мм2, 160 мм
Принцип дії тей самий, що і у щипців, описаних вище. Для кожного перерізу на губках кліщів є відповідний отвір з загостреними краями. Ці кліщі більш надійні та довговічніші, адже виконані з товстого листового металу. Зазвичай мають м'які накладки на ручках, для більш комфортної роботи. Ці кліщі мають більшу вагу, у порівнянні з пластиковими щипцями.
Окремим різновидом кліщів для зняття ізоляції є комбіновані пристрої, які оснащені таким додатковим функціоналом, яки обтискання накінечників проводів (клем) та можливістю перекусування кабелів:
Кліщі обтискні і зачищувальні YATO YT-22930, 1.5-6 мм2, 240 мм
4. Кліщі ручні з V-подібними губками
Кусачки діелектричні для зачищення проводів YATO YT-21160, 160 мм, VDE 1000 V
Цей тип ручного інструменту для роботи з електричними проводами має губки, на кінцях яких розташовані леза V-подібної форми. В ці пази вставляється провід, кліщі стискаються та перерізають ізоляцію. Для запобігання пошкодження жили, на губках є регулювальний гвинт, який обмежує надмірне стискання кліщів. Недоліком роботи такими кліщами є необхідність утримування кабеля, для зтягування ізоляції з його кінця та необхідність попереднього налаштування обмежувача глибини стискання, що не завжди зручно, якщо ви працюєте з різними кабелями одночасно. Перевагою ж такого типу знімача, є універсальність розміру леза, яке забезпечує V-подібний паз.
5. Ножі для електриків
Ніж електрика з вигнутим лезом складний YATO YT-7601, лезо 75 мм, 190 мм
Як не крути, а складний ніж завжди є в кишені електрика. Так було з давніх часів, коли зачищення ізоляції відбувалося виключно ножами. Звичайно, наші часи, коли асортимент інструменту для зняття ізоляції дозволяє вибрати найкращий для кожної задачі, ножі дуже рідко використовуються для цієї роботи. Це пов'язано з великим ризиком пошкодження силової жили та незручністю використання. Але всеодно ніж залишається обов'язковим елементом інструментального арсеналу справжнього спецаліста з електромонтажних робіт.
Як вибрати інструмент для зняття ізоляції проводів
Вибір інструмента для зняття ізоляції проводів є важливим завданням, і він залежить від конкретних потреб і завдань користувача. Ось кілька кроків, які допоможуть вам вибрати правильний інструмент:
- Тип проводу і ізоляції. Перш за все, важливо визначити тип проводу, з яким ви будете працювати, і тип ізоляції. Це буде багатожильний кабель чи провід з монолітною жилою? Адже монолітні жили менше підлягають можливому ризику їх пошкодження, а тому, можуть бути оброблені більш грубими інструментами.
- Розмір проводу і діаметр перерізу жили. Переконайтеся, що інструмент підходить для діаметру проводу, з яким ви працюєте. Якщо ви працюєте з різними типами проводів, для вас важливим параметром буде регулювання глибини зняття ізоляції. Якщо ж ваша діяльність передбачає роботу з однотипними проводами, є сенс розглянути недорогі ручні кліщі, з фіксованим розміром леза (діаметром отвору), якими перерізається ізоляція.
- Тип та об'єм роботи. Визначте, для якого виду роботи ви будете використовувати інструмент. Чи потрібно вам знімати ізоляцію з великої кількості проводів, чи це окремий проект? Якщо стоїть задача для монтажу та підключення електропроводки на великому об'єкті, з великою кількістю точок підключення, рекомендуємо зупинити свій вибір на автоматичних стріперах.
- Безпека і зручність використання. Вибираючи інструмент, зверніть увагу на безпеку та зручність використання. Наприклад, якщо немає можливості відключити напругу на кабелі, який необхідно зачистити, рекомендуємо використовувати виключно діелектричні інструменти (детальніше про ізольовані VDE інструменти), які витримують електричну напругу до 1000В.
Загалом, вибір інструменту для зняття ізоляції проводів має відповідати вашим потребам, галузі діяльності і завданням. Важливо ретельно оцінити всі параметри перед покупкою, щоб забезпечити якісне та безпечне виконання робіт. Сподіваємося, що наша стаття допомогла вам визначитися з конкретною моделлю знімача ізоляції. Безпечного використання!