На тему купівлі кутової шліфувальної машини (болгарки) написано тисячі статей. Однак, більшість з них, це або огляди конкретних моделей, або всілякі поради щодо вибору марки та моделі інструменту, перед покупкою. При цьому мало хто приділяє увагу безпосередньому використанню цього універсального пристрою. Ми постараємося зробити свій внесок, щоб нівелювати цю несправедливість і представляємо вам статтю під назвою – що можна робити болгаркою?
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Топ-5 будівельних інструментів усіх часів
Види шліфування та зачистки
Першим та основним видом робіт, який, власне і породжує назву цього виду інструменту, є шліфування.
Шліфування - це вид абразивної обробки, який полягає у знятті тонкого шару матеріалу, за допомогою насадок, різної зернистості. Розрізняють грубе та тонке (фінішне) шліфування. Прикладом може бути шліфування лез ножів, при виготовленні, шліфування дерев'яних поверхонь, в місцях розпилу, а також шліфування кераміки і, навіть, бетону. Для шліфування дерева та металу використовуються наждакові круги, а для бетонних поверхонь використовуються алмазні чашки.
Фреза алмазна по бетону 125 мм YATO, сегмент 5х9 мм
Зачищення. Це вид підготовчих робіт, який може включати видалення частинок матеріалу або нанесеного на нього покриття. Залежно від типу матеріалу, що зачищається, можна виділити такі види зачистки:
• зачистка зварних швів – невід'ємна частина зварювальних робіт, яка полягає у видаленні зайвого шару металу, а також окалини. Зачищення зварного шва може проводитись за допомогою зачисних дисків.
Однак, якщо шар зайвого матеріалу невеликий, використання пелюсткових наждачних кіл надає шву більш естетичного вигляду і акуратності.
• зачистка старого ЛФП – може здійснюватися як на металевих, так і на дерев'яних поверхнях. На новий рівень зачисні роботи вивели шліфувальні круги із нетканого матеріалу (коралові круги). Вони ідеально знімають старий шар фарби, не ушкоджують і не перегрівають поверхню, не забиваються і довговічніші у використанні.
Диск зачисний по металу для КШМ кораловий YATO YT-47820, 125 мм, М14
• зачищення іржі за допомогою металевих щіток. Щітки бувають дискового типу, конусні та чашкові. Вони, у свою чергу, можуть мати рифлений або плетений (кручений в пучки) дріт з нержавіючої сталі або латунований.
• зачищення (видалення) деревних волокон з допомогою дисків з капроновою щетиною, названих у народі “піранія”
• зачищення інструментів від засохлої глини або бетонного розчину, а також очищення кахельної плитки від фуги. Для цього використовуються щітки різної форми, з нейлоновим дротом, що не ушкоджує поверхню.
• зачищення кромок керамічної плитки, після відрізання або заусовки. Для цього, як правило, використовуються алмазні круги (т.зв. вишиванка та/або черепашка).
Щітка для КШМ чашкова 125 мм з нейлоновим дротом YATO М14
Що можна різати болгаркою
Різання металу – основний вид робіт, який найчастіше виконується будівельниками, за допомогою КШМ. А що щодо інших матеріалів? Легко!
Кольорові метали та нержавіюча сталь. Використовуючи, наприклад, диски по алюмінію, ви легко зможете відрізати профіль, карнизи, плінтус та інші вироби з цього виду металу.
Пластик та епоксидні вироби. Використовуючи диски з твердосплавними зубцями, ви легко впораєтеся з цим видом робіт.
Дерево, ДСП, ламінати. Навіть на болгарку, з максимальним розміром диска 125 мм, можна встановити ріжучий диск ТСТ, по дереву. А з ланцюговим диском ви зможете швидко пиляти навіть гілки!
Кахель, керамограніт і навіть скло. Алмазні диски стали справжньою знахідкою для плиточників, вивівши плиткові роботи на новий рівень! Суцільна діамантова кромка диска ріже твердий матеріал, не пошкоджуючи глазур плитки. Тут також варто згадати пристрій для заусовки плитки під кутом 45 градусів. Шаблон робить роботу більш точною та легкою.
Диск пильний ланцюговий для болгарки 125 мм VOREL 08771
Як свердлити болгаркою
Що? Свердлити шліфувальною машиною!? А ось і так! Плиточники та сантехніки вже давно використовують алмазні коронки, з різьбовим хвостовиком М14, який сумісний зі шпинделем будь-якої КШМ. Акуратне створення отворів у плитці під труби, дроти, розетки та вимикачі. Все це стало можливим за допомогою одного інструменту. У цьому також дуже сильно допомагають напрямні (кондуктори), що центрують коронку і запобігають її зсуву, особливо на старті робіт. Одним з відомих "лайфхаків", при свердлінні коронками, є використання мокрої губки, розміщеної всередині коронки. Таким чином, мокре свердління набагато ефективніше, менш запорошене і дозволяє на довше зберегти робочу кромку свердла.
Коронка алмазна на болгарку 30 мм YATO YT-60445, М14
Кондуктор для свердління плитки VOREL 03960 на присосці, Ø 4-84 мм
Что неможна робити болгаркою
Багато власників кутових шліфувальних машин або покупці, які збираються їх придбати, розглядають цей пристрій для полірувальних робіт. Йдеться про КШМ, мають регулювання обертів шпинделя. Однак ми не рекомендуємо використовувати болгарку для полірування виробів. Діапазон частоти оборотів кутошліфмашини та полірувальних пристроїв, разюче відрізняється. Тому, працюючи болгаркою, є величезний ризик перегріти або пошкодити поверхню виробу.
Також вкрай не рекомендується використовувати КШМ для різання гіпсокартону, пінопласту або подібних матеріалів. Вони легко піддаються різанню спеціальними, призначеними для цього інструментами – ножівкою для ГВЛ плит, ножівкою для пінопласту, будівельними ножами та ін.
Наприкінці нагадаємо про необхідність використання засобів індивідуального захисту.
Ніколи не користуйтесь болгаркою без захисних окулярів чи маски!
Сподіваємося, з нашої статті, ви дізналися щось нове і, якщо вас запитають, що можна робити болгаркою, ви дасте точну та повну відповідь.