Паяння мідних труб є поширеним методом встановлення систем водопостачання, опалення та інших трубопроводних систем. Труби з міді здобули широку популярність в сантехніці, завдяки таким перевагам, як висока міцність, що робить труби стійкими до внутрішнього тиску, здатність служити протягом десятиліть без втрати якості, завдяки непідвладності корозії, відмінній теплопровідності, що робить їх відмінним вибором для систем опалення, можливості надання будь-якої форми, та іншим. Однак процес монтажу та з'єднання (паяння) мідних труб має важливі нюанси та вимагає певних навичок та знань. В статті інтернет-магазину mechanika ми розглянемо послідовні кроки та надамо поради для успішного паяння мідних труб.

Інструменти для паяння мідних труб

Процес сантехнічного монтажу починається з вимірів та визначення необхідної довжини тих чи інших ділянок водопроводу. А, отже, першим інструментом, який нам знадобиться, буде труборіз для мідних труб.

Труборіз для металевих труб YATO фото
Труборіз для мідних труб швидковстановлюваний YATO YT-22341, 3-28 мм

Труборізи для алюмінієвих та мідних труб представляють собою пристрої, що обладнані ріжучим круглим лезом та опорними роликами. Процес різання відбувається шляхом обертання труборіза навколо труби, поступово регулюючи положення леза, а саме притискаючи його до труби по мірі утворення канавки.

Для зручного обертання труборіза навколо труби існують спеціальні моделі, що мають круглий корпус, що нагадує напівмісяць:

Труборіз для мідних труб напівкруглий фото
Труборіз роликовий YATO YT-22355, 56 мм, до алюмінієвих і мідних труб 22 мм

Перевагою такого типу є компактна конструкція, що дозволяє працювати в місцях з обмеженим доступом, зручність користування та відсутність необхідності регулювання положення леза - воно самопритискне. При цьому варто мати на увазі, що такий тип труборізу не мультирозмірний, тобто кожна модель відповідає тому чи іншому діаметру труби, з якою працює.

Трубу відрізали. Що далі? А далі потрібно зняти задири та видалити гостру кромку, яка утворилася в результаті відрізу. Для цього використовуються знімачі фасок металевих труб:

Знімач фаски мідних труб фото
Ніж для знімання фаски металевих труб YATO YT-22363, 135 мм + 5 лез

Зняття фаски на мідній трубі фото
Процес зняття задирок на мідній трубі

Як і в житті, в процесі будівництва та монтажу, немає виключно прямих ліній. Завжди є рух вгору, спуски та повороти. Щоб коректно повторити форму приміщення, зробити вихід на споживальний пристрій або загалом правильно сформувати мідний трубопровід, потрібно акуратно його зігнути. Для цього використовуються спеціальні пристрої - трубогини.

Трубогин для мідних труб фото
Трубогин двуручний YATO YT-21846 для труб 23/32" (18 мм), кут 0-180°

Ніколи не намагайтеся зігнути мідну трубу вручну! Адже є дуже високий ризик заламування місця згину!

Згинання мідної труби фото
Процес згинання мідної труби

Перед головним етапом, пайки мідної труби, необхідно здійснити ще один невід'ємний процес - зачищення внутрішніх та зовнішніх стінок труби, для зняття окисленого шару. Для цієї операції використовуються щітки по металу або абразивні губки.

Щітка подвійна для зачистки мідних труб фото
Щітка для внутрішньої і зовнішньої очистки мідних труб двостороння Ø 15-22 мм YATO YT-63705

Губка абразивна для зачистки мідних труб фото
Губка для зачистки для мідних труб YATO YT-63740, 10 шт

Зачищення мідних труб
Процес зачистки мідної труби

Зачищення поверхні труби забезпечує видалення окисленого шару, що сприяє кращому розподіленню паяльної пасти та, як наслідок, більшій міцності з'єднання.

Інструмент для створення фланцю. Віне не зовсім відноситься до процесу паяння, але також використовується при монтажу опалювальних або інших систем. Це так званий розширювач для труб, який необхідний для створення упорного буртика (фланця), для можливості затискання труби за допомогою різьбових фітингів:

Розширювач для мідних труб фото
Розширювач труб ручний YATO YT-2182, 22/25/28 мм

Наступний та самий головний етап - безпосереднє паяння фітингу до мідної труби. Для цього в хід ідуть вже паяльні матеріали, за допомогою яких і відбуваєтсья сам процес. До них відносяться паяльна паста (флюс), припій для міді та паяльник.

Матеріали для паяння мідних труб

Припій з пастою для паяння міді фото
Припій для паяння міді 2.5 мм з флюсом TOPEX 44E745, олово 97%, 100 г

Голова всього процесу, його величність, газовий паяльник, без якого б задача була неможливою або сильно ускладненою. Рекомендуємо вибрати потужний газовий пальник з різними формами сопел (форсунок) в комплекті, можливістю регулювання виходу полум'я, функціэю безперевного горіння та іншими корисними перевагами. Всі вони представлені в нашому інтернет-магазині.

Паяльник газовий для пайки труб фото
Пальник газовий YATO YT-36715, 2 кВт, 2800 ºC, адаптер G1 M x G7/16 F, 360˚

Якщо процес збору конструкції відбувається на не змонтованій магістралі, радимо користуватися спеціальними трубними лещатами, які без пошкодження утримують трубу, забезпечуючи зручну роботу. Лещата для труб мають спеціальну V-подібну форму затискних губок, яка не деформує трубу.

Трубні лещата фото
Лещата відкидні для труб YATO YT-6512, до 90 мм, чавун

Отже, підсумовуючи, процес пайки водопровідної або опалювальної мережі, де використовуються труби з м'яких металів (алюміній, мідь), можна розділити на такі основні етапи:

  • Вимірювання відрізків
  • Обрізання труб за допомогою труборізів
  • Зняття фаски та задирок спеціальними ножами
  • Зачищення поверхні труби від окислення
  • Нанесення паяльної пасти
  • Встановлення фітингу
  • Нагрівання фітингу та труби
  • Піднесення припою до розжареної труби та його розплавлення

Поради щодо правильного паяння мідних труб

  • Забезпечте добру вентиляцію робочого простору, адже використання газових пальників передбачає утворення шкідливих продуктів горіння;
  • Захистіть поверхні, на яких ви працюєте та навколишні предмети, від можливого пошкодження високою температурою;
  • Перевірте стан обладнання, особливо з'єднання газового балону з пальником, на предмет травлення газу. Ззабезпечте правильний робочий тиск, використовуючи редуктори тиску;
  • Переконайтеся в рівномірній циліндричній формі труби та відсутності вм'ятин;
  • Очистіть мідні труби від окислень, бруду та інших забруднень;
  • Ставте труби в їх правильне положення, без перекосів, люфтів або згинів. За потребою використовуйте лещата та підставки для забезпечення стабільності та правильного положення труб;
  • Розігрівайте паяльник до потрібної температури і тільки потім приступайте до паяння;
  • Наносьте припій у точці паяння рівномірно його розподіляючи по всій площині контакту. Видаліть надлишковий припій, після завершення, якщо є така необхідність.
  • Виконайте перевірку на наявність течій та забезпечте, щоб система була герметичною.

Отже, як бачимо, процес паяння труб з кольрових металів потребує деякого спеціального обладнання та кропітливої роботи. Недивно, що таку роботу виконують досвідчені майстри та коштує вона немаленьких коштів. Та і сам матеріал, чесно кажучи, досить дорогий. Але естетичність та надійність конструкції, який він надає, при правильному монтажу, того вартує.