Відрізаємо кутник болгаркою, потім закручуємо гвинт шуріком або імпактом, попередньо відрізавши брус паркеткою. Для людини, яка вперше стикається з будівельними або ремонтними роботами, спілкуючись із досвідченими майстрами-будівельниками, цей набір розмовних термінів буде звучати дещо дивно та неоднозначно. Але це нормально, коли ми надаємо короткі назви побутовим речам, для пришвидшення вимови. Нікого не дивують зараз такі поширені скорочення, як "пралка" (пральна машина),  "комп" або "ноут" (персональний комп'ютер або ноутбук), "тєлік" (телевізор) і т.ін. Але найбільше розмовних назв серед інших мають будівельні та автомобільні інструменти. Ходять навіть анекдоти та жарти щодо прорабів, яких розуміють лише інші прораби та автомеханіків, яких розуміють лише їх колеги. Тому ми вирішили написати статтю щодо коректних назв популярних електроінструментів, ручного приладдя та різноманітних пристосувань.

Коректні назви електроінструментів

Болгарка зі швидкозатискною гайкою 125 мм AEG WS13-125XE (4935451410), 1300 Вт, 11500 об/хв фото

Болгарка, болгарін  - повна назва "кутова шліфувальна машина" або, скорочено, КШМ. Мабуть цей інструмент можна поправу вважати королевою альтернативних назв інструментів. Цей термін походить з радянських часів і ніде більше не використовується, окрім країн колишнього СНД. А отримала КШМ цю назву через країну виробництва Болгарію, що вперше почала вирбляти (завод Спаркі Елтос) та постачати цей інструмент на ринок СРСР. Кутовою шліфмашина називається через перпендикулярне розміщення шпинделя для оснастки, відносно вісі двигуна. Передача крутного моменту, при цьому, відбуваєтсья через редуктор з гіпоїдною шестернею.

Як виглядає шуруповерт фото

Шурік - повна назва "шуруповерт" або "дриль-шуруповерт". Це мережевий або акумуляторний інструмент, що використовується для закручування шурупів або свердління отворів. Один із найпопулярніших інструментів, що значно полегшують ручний труд майстрів. Особливо корисний під час серійного закручування кріплення. Комбінована назва, з приставкою "дриль", пояснюється можливістю роботи шуруповерта у режимі свердління, коли шпиндель обертаєтсья з максимальною швидкістю. Для шурупокрутів пропонується чи найбільший вибір оснастки та витратних метеріалів - викруткових насадок (біт), свердел по металу, свердел по дереву, абразивних дротяних щіток, дисків для наждачного паперу, тощо.

Перфоратор бочковий EINHELL TC-RH 900 SDS+, 900 Вт, 3 Дж фото

Перф - скорочення від повної назви "перфоратор". Представляє собою свердлильний інструмент з режимом удару, який дозволяє свердлити тверді матеріали як наприклад, бетон та камінь. Для перфоратора використовуються спеціальні свердла (бури), що мають робочий накінечник з твердосплавного матеріалу. Перфоратори вивели ремонтні роботи на новий рівень, значно полегшивши монтажні роботи.

Пила торцювальна з протяжкою AEG PS 216 L3 (4935471981), 1400 Вт, диск 216 мм, до 65 мм фото

Торцовка - повна назва "пила торцювально-усовочна". Це пилка, що призначена для поперечного розпилу деревних матеріалів під прямим або похилим кутом. Торцовочні пили для металу називають монтажними пилами. Цей вид пил по дереву знайшов найбільше застосування під час монтажних та оздоблювальних робіт. Чудовим прикладом стане встановлення міжкімнатних дверей, де передбачається багато підрізів під 45º, для естетичного стику вертикальних та горизонтальних елементів коробочного брусу. У якості оснастки використовуються пильні диски різного діаметру та кількості ріжучих зубців.

Гвинтоверт AEG BSS 18B6 акумуляторний імпульсний з безщітковим двигуном, 6 режимів, 280 Нм (корпус) фото

Імпакт - повна назва "ударний гвинтоверт" або "імпульсний гвинтоверт". Назва імпакт походить від англійського слова impact, яке перекладаєтья як "удар". Відмінність від шуруповертів полягає в наявності ударного механізму (тангенціальний удар перпендикулюрно вісі обертання), типу патрона для оснастки та величиною крутного моменту. Це потужні інструменти, які мають змогу працювати з кріпленням великого розміру або їх збільшеною довжиною. 

Ручна дискова циркулярна пила фото

Паркетка - повна назва "ручна циркулярна (дискова) пила". Закріпила за собою таку назву через найчастіше використання для розкрою паркетних заготовок. Що цікаво, часто можна зустріти назву "занурювальна пила", що не дуже коректно, адже це два інструменти, які відрізняються деякими конструктивними особливостями. Так, занурювальна дискова пила має ріжучий диск, що початково схований в корпусі пилки. Тобто роботу такою пилою можна розпочати з будь-якого місця на поверхні заготовки та почати розпил. А звичайна ручна дискова пила має ріжучий диск, робоча частина якого завжди розташована нижче за станину.

Гравер Dremel 3000-5, 130 Вт, 33000 об/хв, 5 насадок фото

Дремель/гравер/бормашина - повна назва "пряма шліфувальна машина". Може бути обладнаний гнучким валом. Використовується для гравіювання, шліфування та полірування дрібних деталей. Отримав розмовну назву бормашинки, черезе схожість зі стоматологічним обладнанням.

Степлер акумуляторний для вузьких скоб 5.5-6.1 мм RYOBI R18GS18-0 ONE+ (корпус) фото

Степлер/нейлер - повна назва "скобозабивний/цвяхозабивний пістолет". Нейлером називають від англ. слова "nail" - цвях, прибивати. Можуть бути ручними, працюючими в парі з "П" подібними скобами та шпильками, а також акумуляторним або пневматичним живленням. Незамінний інструмент для пришвидшення робіт із закріплення легких аметріалів - паробар'єру, пвх панелей, вагонки, лиштви, тощо.

Установка алмазного буріння фото

Алмазна дриль - повна назва "установка алмазного буріння". Потужний професійний інструмент, який використовує алмазні коронки (корончаті свердла з алмазним ріжучим пругом), для свердління отворів в таких твердих маетріалах як бетон та камінь. 

Відбійний молоток професійний AEG MH 5G (4935443170), SDS Max, 7.5 Дж, 3000 уд/хв фото

Відбійник - пован назва "відбійний молоток". Це ударний електроінструмент, який використовуєтья для демонтажу або руйнування старих бетонних конструкцій, забивання арматури, демонтажу стяжки підлоги, тощо. У кяості оснастки використовуються долота з пласкою формою лопатки або загострені піки.

Вищенаведений перелік - лише верхня частинка айсбергу серед незліченної кількості електро та авто інструменту. Ми зупинились саме на цьому обладнанні, як найбільш вживаному в будівельній сфері та ремонтних роботах. Окремої уваги заслуговують інструменти для автомеханіків, де також широке поле для визначення правильної назви "тріскачок", "балонників", "крабів", "пляшок" та інших розмовних термінів. Але це вже тема для іншої статті.