Прогрес не стоїть на місці, а особливо в напрямку будівельного інструменту. Світові виробники постійно вдосконалюють інструмент, підвищують потужність, впроваджують нові типи двигунів і все частіше намагаються зробити його мультифункціональним. Сьогодні, у статті “Прощавай дриль або що таке система DFR?​”, від магазину Механіка, ми дізнаємося, що таке система DFR і чому стара, добра, всім звична дриль може піти в небуття.

Система DFR – це система швидкої зміни свердлильного патрона. Реалізована на перфораторах, де патрон SDS+ змінюється на швидкозатискний кулачковий патрон для циліндричних свердл. І, що примітно, DFR – це не абревіатура чи скорочена назва технології. Це всього лише індекс моделей перфораторів компанії Bosch, що впровадила цю технологію. Ключовим символом є F, від німецького слова “Futter”, що означає, що інструмент оснащений швидкозмінним затискним патроном. Інші символи D (Dreh stopp) – функція молотка, R (Reverse) – зворотне обертання, тобто реверс.

Кулачковий патрон

Швидкозатискний кулачковий патрон

Конструкція швидкознімного патрона дуже проста і реалізована за принципом знайомої технології SDS Plus. Сталеві кульки на хвостовику патрона, потрапляючи у відповідні пази в корпусі редуктора, фіксують його. Для зняття достатньо потягнути за кільце, яке звільнить кульки з пазів.

Перфоратор прямий з швидкозмінним патроном YATO YT-82122
Перфоратор прямий з швидкозмінним патроном YATO YT-82122, SDS+, 850 Вт, 3.3 Дж

ЗЕНИТ ПРОФИ ЗПП-1250 DFR
Перфоратор прямий ЗЕНИТ ПРОФИ ЗПП-1250 DFR, 1250 Вт, 3.8 Дж

Як пов'язані дриль та система DFR?

Вся справа в тому, що перфоратор зі змінним патроном дозволяє швидко перетворити його на звичайний дриль. Достатньо змінити патрон і відключити ударний режим. Таким чином одна модель поєднує в собі два різні пристрої і необхідність у дрилі, як в окремій одиниці інструменту, наближається до нуля. Іншими словами, більше – завжди краще, ніж менше. Оскільки перфоратор можна швидко перетворити на звичайний дриль, а звичайний дриль ніколи не замінить перфоратор, то вибір очевидний.

Іншою причиною поступового, але неминучого уходу класичних дрилів з ринку є те, що потужність і функціонал компактніших дрилів-шуруповертів стрімко і постійно збільшується, що є також вагомою причиною домінування останніх на ринку. Варто зазначити, що шуруповерти також вже забезпечуються системою змінного патрона, де швидкозатискний кулачковий патрон замінюється шестигранним тримачем ¼” під біти.

Шуруповерт акумуляторний з патроном DFR Tekhmann TCD-35/i12 kit фото
Шуруповерт акумуляторний з патроном DFR Tekhmann TCD-35/i12 kit, 12В, 2 Аг, 35 Нм, 1300 об/хв

Ось так, використання лише одного технологічного рішення може поставити під удар цілу окрему категорію будівельного інструменту.

А ми нагадуємо, що в магазині Механіка доступний широкий вибір моделей перфораторів з патроном DFR. Так само як і акумуляторні шуруповерти зі знімним патроном.