Поліпропіленові труби та фітинги до них стали чи не найпопулярнішим рішенням при проектуванні та монтажі водопровідних мереж та опалення. Це сталося завдяки ряду переваг, які має матеріал поліпропілен (ПП, PP), серед яких: легка вага матеріалу при одночасній міцності, морозостійкість, легко ріжеться трубними ножицями, можливість проектування складних конструкцій, а головне - відносна легкість монтажу та з'єднання труб між собою. Чи все так легко, як здається? Давай розберемося.

Паяльник для пластикових труб професійний 900 Вт NEO TOOLS 21-003, до 63 мм фото

Як з'єднати поліпропіленові труби

Поліпропілен - це термопластичний полімер, який переходить з твердого стану в пластичний при нагріванні до температури, приблизно 130 ºC, а перехід в рідкий стан (температура плавлення), відбувається, приблизно, при температурі близько 170 ºC. Точна температура плавлення може залежати від конкретного виду поліпропілену та його молекулярної структури, а також від наявності домішок чи добавок (наприклад армовані труби).

Тому, логічно, що з'єднання поліпропіленових елементів відбувається за допомогою нагріву їх до пластичного стану та послідуючого поєднання між собою. Для цього використовується такий інструмент як паяльники для поліпропіленових труб, які ще називають зварювальними апаратами для труб.

Вони представляють собою пристрій, який складається з ручки, корпусу та нагрівальної плити. Зазвичай обладнані регулютором температури, яка складає до 300 ºC.

З чого складається процес паяння поліпропіленових труб

Для паяння поліпропіленових труб знадобиться паяльник та спеціальні комплекти тефлонових насадок, які ви можете побачити на верхньому фото, вже змонтованими на паяльнику. Насадки складаються з двох частин - внурішньої та зовнішньої, для взаємодії, відповідно, з внутрішньою та зовнішньою стороною труби чи фітинга. 

Процес пайки складається з таких етапів:

 1. вибір насадок, що відповідають діаметру труби чи фітингу;
 2. монтаж та закріплення насадок на нагрівальну плиту паяльника;
 3. розміщення паяльника на підставці, якщо така передбачена комплектацією;
 4. нагрів паяльника до встановленої температури;
 5. одночасне насадження труби або фітингу на зовнішню та внутрішню тефлонову насадку;
 6. відлік часу, необхідного для розплавлення поверхні труби;
 7. одночасне зняття труби з насадок та миттєве їх з'єднання між собою.

Яка температура та час нагрівання поліпропілену під час паяння

Незважаючи на те, що температура плавлення ПП, як ми дізналися вище, складає близько 170 градусів, оптимальна температура для розігріву фітинга (температура, встановлена на паяльнику) становить близько 260 ºC. Адже 170 градусів це лише мінімальна температура, необхідна щоб почали відбуватись структурні зміни матеріалу. Якщо встановити паяльник на таку температуру, процес затягнеться дуже і дуже на довго.

* температура може становити більше чи менше від рекомендованих 260 ºC, у разі використання тонкостінних або, навпаки, товстостінних поліпропленових виробів. 

Час нагріву поліпропіленової труби залежить від її діаметру. Для наочного прикладу, час, необхідний для нагрівання поліпропілену, викладемо у вигляді таблиці:

Діаметр труби Глибина посадки Час нагрівання поліпропіленової труби Час для з'єднання Час охолодження
16 мм 14 мм 5 секунд 4 сек 2 хв
20 мм 14 мм 5-6 секунд 4 сек 2 хв
25 мм 16 мм 7 секунд 4 сек 2 хв
32 мм 18 мм 8 секунд 6 сек 4 хв
40 мм 21 мм 12 секунд 6 сек 4 хв
50 мм 23 мм 18 секунд 6 сек 4 хв
63 мм 26 мм 23 секунди 8 сек 6 хв

* УВАГА! Якщо роботи проходять в холодному приміщенні, час нагріву може збільшуватись, а час на з'єднання зменшуватись.

Поради щодо паяння поліпропіленових труб

 • Експериментуйте з температурою паяльника та часом нагріву на відрізаних, непотрібних частинах труб. Адже існує дуже багато факторів, які впливають на зміни цих параметрів - виробник, тип труби та інші.
 • Враховуйте прямолінійність з'єднання. Слідкуйте щоб центральна вісь обох труб співпадала, не було перекосів.
 • Не встановлюйте температуру більшу, ніж рекомендована 260 градусів. Перегрів може призвести до деформації труби та порушення форми.
 • Не перетримуйте трубу на нагрівальній насадці, адже це може надмірно розплавити матеріал та утворити так званий "валик" збільшеного розміру, який може перешкоджати ідеальному з'єднанню та вільному проходженню води.
 • НІКОЛИ НЕ ПРОКРУЧУЙТЕ ТРУБУ ПІД ЧАС З'ЄДНАННЯ! Майстрам, які беруться за паяння поліпропілену перший раз, це може здатися корисним, однак це не так.  Це порушує однорідність з'єднання та підвищує ризик потрапляння повітря між стінками обох елементів.
 • Тестуйте герметичність з'єднання лише після повного охолодження мтеріалу.

Сподіваємося наші поради були вам корисним та на часі. Якщо у вас залишились додаткові запитання, будемо раді вас проконсультувати індивідуально. З повагою, команда інтернет-магазину Механіка.