При виборі світлодіодного світильника, ліхтаря чи будівельного прожектора, для освітлення приміщень або робочого простору, виникає питання: на що краще звертати увагу — на кількість люмен або споживану потужність пристрою? Стаття від інтернет-магазину mechanika допоможе вам розібратися в цьому питанні і зробити правильний вибір.

На що впливає кількість люмен?

Кількість люмен (лм) вказує на яскравість світильника — тобто на те, скільки світла він видає. Люмен це одиниця вимірювання світлового потоку в міжнародній системі SI. Чим більше числовий показник люмен, тим яскравіше освітлення. Якщо вам потрібно освітити велику площу або працювати в умовах, де потрібне інтенсивне світло, обираючи світильник, зверніть увагу на вказану кількість люмен. Для робочих приміщень, студій, гаражів це може бути особливо важливим параметром. Далі наведена таблиця з довідника, де вказано який світловий потік випромінює те чи інше джерело світла:

Тип Світловий потік (лм) лм/ватт
Лампа розжарювання 40 Вт 415—460 10
Лампа розжарювання 60 Вт 790—830 13
Лампа розжарювання 100 Вт 1550—1630 15
Лампа розжарювання 200 Вт 2860—2960 15
Газорозрядна лампа 35 Вт («автомобільний ксенон») 3000—3400 93
Світлодіод 5 Вт 460—493 92 (до 139)
Світлодіод 10 Вт близько 700 70
Світлодіод 3-10 Вт близько 280—910 125-91
Люмінесцентна лампа 40 Вт 2480 62
Люмінесцентна лампа (840) 36 Вт 3350 93
Сонце 3,8× 1028 99

Що означає споживана потужність світильника?

Споживана потужність джерела світла вимірюється в ватах (Вт) і вказує на енергію, яку він витрачає (споживає). Цей параметр може бути важливим з точки зору ефективності енергоспоживання та економії. Світильники з меншою споживаною потужністю споживатимуть менше електроенергії, що може вплинути на зниження витрат на комунальні послуги або допомогти зберегти енергію акумулятора.

На що більше звертати увагу при купівлі ліхтаря?

Важливо розуміти, що кількість люмен і споживана потужність не завжди ідуть в ногу. Світильник з великою кількістю люмен може споживати більше енергії, а отже, має більшу споживану потужність. Тут важливо знаходити баланс між потужністю і яскравістю, враховуючи потреби вашої конкретної ситуації. Якщо взяти для прикладу звичайну лампи розжарювання 60 Вт, яка вказана в таблиці вище, у неї на 1 Вт потужності буде приходитись біля 13 люмен. В той час як у світлодіода, потужністю 10 Вт, на 1 Вт припадає аж 70 лм. Тому показники кожного окремого пристрою будуть сильно відрізнятися.

Якщо для вас пешочергове завдання - це забезбечити якісне та яскраве світло в приміщенні або на вулиці та, при цьому, не важливо скільки електроенергії споживає пристрій, вибирайте освітлювальні прилади з максимальним числом люмен.

* Для одного квадратного метру площі приміщення, в середньому, потрібно біля 100-150 лм світлового потоку.

Якщо ж стоїть задача забезпечити яскраве світло, при мінімальному споживанні електроенергії з мережі, виберіть декілька пристроїв з однаковим числом люмен та оберіть найекономніший.

Заключення

При виборі світильника варто звернути увагу як на кількість люмен, що впливає на яскравість світла та зручність роботи, так і на споживану потужність, яка може вплинути на економію енергії. Вирішуючи, який параметр для вас важливіший, враховуйте призначення світильника та особливості його застосування. Оптимальний вибір забезпечить комфортне та ефективне освітлення без зайвих витрат.