Портативні (туристичні) газові балони для пальників широко використовуються як в побуті, так і господарстві, виробництві, кемпінгу та туризмі. Завдяки наявності поряд з собою автономного джерела тепла користувач може легко розпалити вогонь, розтопити лід або сніг, підігріти їжу, засмажити страви, спаяти дріт та багато іншого. Часто покупці, що вперше підбирають для себе портативний газовий пальник або туристичний примус, зіштовхуються зі складнощами вибору та незрозумілими термінами - пробивний балон, цангове з'єднання, різьбовий тип... Щоб допомогти вам розібратися в цьому та полегшити вибір, нижче ми розповімо про типи туристичних газових балонів та способи з'єднань балона з пальником.

Що таке цангове (швидке) з'єднання газового балона

Балончик газовий бутан цанговий 227 г EL GAZ ELG-500 фото
Балончик газовий бутан цанговий 227 г EL GAZ ELG-500

Цанговий тип з'єднання передбачає швидку фіксацію пальника та горловині балона. Мабуть це найпопулярніший тип портативних газових балончиків в Україні. Балон має закінчення у вигляді сопла (голки), яка вставляється у вхідний отвір пальника. Для відкриття клапана сопла необхідно притиснути пальник до горловини балона. А для фіксації пари "балон-пальник" здійснюється прокручування пальника на балоні, в горизонтальній площині. Тобто процес під'єднання балона можна розділити на три послідовні етапи - приставив/притиснув/прокрутив.

Цанговим типом з'єднання, в основному, оснащують портативні туристичні пальники:

Пальник газовий цільнометалевий VIROK з керамічним соплом, 360°, п'єзопідпал, цанга фото
Вид "знизу" на газовий пальник з цанговим з'єднанням VIROK 44V162

Туристичні газові балони з різьбовим з'єднанням

Балон газовий для пальника з різьбою EURO EN417 VIROK 44V153, 300 г, бутан-пропан фото
Балон газовий для пальника з різьбою EURO EN417 VIROK 44V153, 300 г, бутан-пропан

Цей тип фіксації пальника на балоні передбачає накручування пальника на горловину балона. Такий тип з'єднання, згідно "Європейському комітету стандартизації" (European Committee for Standardization) позначаєтсья як EN 417 або EURO EN 417. 

Горловина балону має самоущільнючий різьбовий вихід (різьбовий клапан*) із зовнішньою різьбою, розміром 7/16" UNEF.

* Правильна назва клапана Lindal B188 (клапан Ліндаля). Клапан Ліндаля, на відміну від звичайного пробивного балону, самогерметизується, якщо паливний контейнер відкрутити від обладнання, до якого він прикріплений. Інколи виникає плутанина, коли тип з'єднання EN 417 позначають саме як різьбовий клапан. Але це не є коректно, оскільки стандарт EN 417 також застосовується до картриджів, які не мають клапана Lindal, як-от безклапанні картриджі з проколом, які часто використовуються в Європі.

Пальник газовий цільнометалевий VIROK з керамічним соплом, 360°, п'єзопідпал, рІзьба EN417 фото
Вид "знизу" на пальник газовий цільнометалевий VIROK з керамічним соплом, 360°, п'єзопідпал, різьба EN417

Окрім портативних вертикальних газових білончиків, різьбовим з'єднанням оснащені кемпінгові газові балони для туристичних примусів (230 г, 500 г). 

Балон газовий різьбовий для кемпінгових пальників ENERGAS ENE500TV, бутан 500 г (870 мл), різьба EURO EN417 фото
Балон газовий різьбовий для кемпінгових пальників ENERGAS ENE500TV, бутан 500 г (870 мл), різьба EURO EN417

На ці балони накручуються газові конфорки, утворюючі мобільну газову плиту, для приготування їжі на природі.

Конфорка туристична розкладна для газових балонів NEO TOOLS 63-128, 123x80 мм фото
Конфорка туристична розкладна для газових балонів NEO TOOLS 63-128, 123x80 мм

Чому деякі балони або пальники, що мають цангове з'єднання, позначаються також стандартом EN 417?
Справа в тому, що EN 417 (ДСТУ EN 417:2022) це європейський стандарт, що визначає вимоги до матеріалів, конструкції, перевірки та маркування для одноразових металевих газових картриджів з клапаном або без нього для використання з портативними приладами, які відповідають вимогам EN 521.
Тобто це не позначення самого типу з'єднання, а показник відповідності балону цьому стандарту. Тому завжи звертайте увагу на спосіб кріплення на фото товару.
П.С. Цей європейський стандарт не поширюється на прилади з вбудованим газовим контейнером, який не є взаємозамінним, або на картриджі для наповнення таких контейнерів (наприклад, запальнички).

Пробивні одноразові газові балони

Такі балони ще називають одноразовими газовими картриджами, що мають вагу 190 г. Вони знайшли широке використання в газових паяльних лампах та туристичних примусах. Такі балони мають повністю закриту конструкцію із запаяним з усіх сторін корпусом. Це на 100% одноразові, незаправні балони.

Газовий балон 190 г (одноразовий картридж тип 200) VIROK, 330 мл (бутан) фото
Газовий балон 190 г (одноразовий картридж тип 200) VIROK, 330 мл (бутан)

Якщо на балоні немає вихідного отвору, як же тоді відбуваєтсья процес з'єднання пальника з балоном? Все дуже просто - на верхній стінці балону, по центру, є спеціальне місце, яке, по мірі вкручування основи-тримача балону до корпусу пальника, пробивається (проколюється) соплом-голкою газового приладу. Навколо голки є ущільнення, яке запобігає витоку газу:

Примус газовий туристичний під одноразові пробивні балони EL GAZ ELG-200, 1.24 кВт
Примус газовий туристичний під одноразові пробивні балони EL GAZ ELG-200, 1.24 кВт

Це основна інформація, яка допомагає визначитися із типом балону, що вам потірбен та роз'яснює способи кріплення балону до газового пристрою. Окремо можна виділити побутові газові балони, які вже оснащені стандартизованими газовими вентилями:

Балон газовий вибухостійкий композитний 12.5 л Hexagon Ragasco HR12.5L фото
Вентиль газового вибухостійкого композитного балону 12.5 л Hexagon Ragasco HR12.5L

Поради щодо безпечного використання портативних газових балончиків

Газ та газові суміші це дуже горючі та легкозаймисті речовини. А, отже, дуже небезпечні, при необережному використанні. Нижче пропонуємо ознайомитись із основними вимогами щодо правильної експлуатації туристичних балончиків:

  1. Перед використанням перевірте термін придатності газового балону та впевніться, що він немає ознак ушкодження, іржі або відчутного витоку газу.
  2. Уникайте екстремально високих або низьких температур. Газ може розширюватися або стискатися при зміні температури, що може впливати на безпеку використання. НІКОЛИ НЕ ЗБЕРІГАЙТЕ ГАЗОВИЙ БАЛОН НА ВІДКРИТОМУ СОНЦІ!
  3. Уникайте використання газових балончиків поблизу відкритого вогню, тепловипромінюючих предметів чи інших джерел тепла. НЕ ПРОКОЛЮЙТЕ ТА НЕ РОЗГЕРМЕТИЗОВУЙТЕ БАЛОН НАВІТЬ ПІСЛЯ ЙОГО ВИКОРИСТАННЯ!
  4. Використовуйте газовий балончик у добре провітрюваних місцях або на відкритій місцевості. У закритих приміщеннях використання може бути небезпечним через можливий накопичений газ.
  5. Перед виїздом на турпохід або подорож переконайтеся, що ви розумієте, як правильно використовувати газовий балончик та яким чином користуватися його системою розпилу.
  6. Використовуйте мінімальну кількість газу, необхідну для досягнення вашої мети. Зайве використання може призвести до швидкого споживання газу, його надмірному витоку та скорочення ресурсу балона.
  7. Зберігайте газовий балончик в спеціальній сумці або чохлі, які призначені для транспортування газових балончиків. Це допоможе запобігти його пошкодженню під час перевезення.

Запам'ятайте, що правила безпеки можуть відрізнятися в залежності від конкретного типу газового балончика та його призначення. Перед використанням завжди перевіряйте інструкції виробника та дотримуйтеся їхніх рекомендацій. Бережіть себе та тпело у вашому домі!