Ремонт - завжди непроста, запилена та довга справа, що, в додаток, супроводжується великою гучністю робіт. Особливий дискомфорт від проведення ремонтних робіт відчувають мешканці багатоквартирних будинків, коли звуки перфоратора дуже добре передаються через стіни. Загалом будь-який надмірний шум буде привертати увагу сусідів, але монтонний та безперервний звук від електроінструменту виведе з рівноваги будь-кого. Особливо гостро це вдчувають на собі молоді матусі, що доглядають за маленькою дитиною вдома та літні люди, які рідко залишають свої помешкання. 

В сучасній Україні, в умовах війни, люди ще більш гостро реагують на будь-які події, що відбуваються навколо них. Численні повітряні тривоги наклали свій відбиток на те як люди стали сприймати будь-які різкі гучні звуки. Тому питання часу проведення гучних ремонтних робіт в Україні в 2024 дуже акутальне. 

Для того, щоб з'ясувати це, ми задалися питанням, якими нормативними та законодавчими документами регулюється виконання будівельних робіт, що спричиняють надмірний галас? То ж, транслюємо цю інформацію вам.

Раніше в Україні проведення гучних робіт, таких як будівельні, регламентувався "Законом України "Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення" від 24 лютого 1994 року № 4004-XII, більш відомий як "Закон про тишу" (втратив чинність 01.10.2023 р.).

Цей закон встановлював:

  • Заборону на проведення шумних робіт у нічний час (з 22:00 до 8:00) у будні, вихідні та святкові дні.
  • Дозвіл на проведення шумних робіт удень (з 8:00 до 22:00) у будні дні.
  • Максимально допустимий рівень шуму в житлових приміщеннях: 55 дБ вдень та 45 дБ вночі.
  • Винятки з правил, наприклад, для аварійно-рятувальних робіт, робіт з запобігання стихійним лихам, робіт на залізничному, автомобільному та авіаційному транспорті.

У 2024 році діє Закон України "Про систему громадського здоров'я", який, пунктом 3 та 4, розділу 2, статті 32, встановлює:

"3. На захищених об’єктах із 22 години до 8 години забороняються гучний спів і гучні вигуки, користування звуковідтворювальною апаратурою та іншими джерелами побутового шуму, проведення салютів, феєрверків, використання піротехнічних засобів.

4. Проведення на захищених об’єктах ремонтних робіт, що супроводжуються шумом, забороняється у робочі дні з 21 години до 8 години, а у святкові та неробочі дні - цілодобово. Власник або орендар приміщень, в яких передбачається проведення ремонтних робіт, зобов’язаний повідомити мешканців прилеглих квартир про початок таких робіт. За згодою мешканців усіх прилеглих квартир ремонтні та будівельні роботи можуть проводитися також у святкові та неробочі дні. Шум, що утворюється під час проведення будівельних робіт, не повинен перевищувати державних медико-санітарних нормативів протягом усіх періодів доби."

Ще одним діючим документом є Постанова Кабінету Міністрів України "Про затвердження норм допустимого рівня шуму в житлових, громадських та виробничих приміщеннях" від 24 січня 2006 року № 45.

Ця постанова:

  • Деталізує норми допустимого рівня шуму в різних типах приміщень, включаючи житлові, громадські та виробничі.
  • Встановлює методику вимірювання рівня шуму.
  • Визначає порядок розслідування скарг на порушення норм шуму.

Важливо зазначити, що окрім цих двох документів, можуть існувати й інші локальні норми та правила, що стосуються проведення шумних робіт. Наприклад, деякі міста можуть мати власні правила щодо часу проведення ремонтних робіт.

Зверніть увагу! Інформація, надана в статті несе виключно інформаційний характер, не є юридичною консультацією та не може бути використана як доказова база. У разі виникнення питань щодо проведення шумних робіт рекомендується звернутися до юриста або до органів місцевого самоврядування.

Чи змінювалися ці норми на час воєнного стану?

Наразі в Україні діє воєнний стан, який вносить певні нюанси до правил проведення гучних робіт. Ось деякі ключові моменти:

Згідно з Постановою Кабінету Міністрів України № 167 від 28 лютого 2022 року, в умовах воєнного стану:

  • Обмежено режим роботи деяких підприємств, установ та організацій, у тому числі й будівельних компаній.
  • Встановлено комендантську годину, протягом якої заборонені будь-які роботи, що супроводжуються шумом.
  • Місцева влада може встановлювати додаткові обмеження на проведення гучних робіт з міркувань безпеки.

Важливо зазначити, що:

  • Загальні норми шуму, прописані в чинному Законі та Постанові, залишаються в силі в ті години, коли не діє комендантська година і не введені додаткові обмеження місцевою владою.
  • У разі порушення норм шуму, ви можете звернутися до поліції або до органів місцевого самоврядування.

Коли краще проводити ремонтні роботи?

Перед початком будь-яких гучних робіт:

  • Перевірте, чи не діють в даний час додаткові обмеження з міркувань безпеки. Особливо рекомендуємо утриматись від проведення робіт під час повітряної тривоги!
  • Повідомте про свої плани сусідів та, якщо це можливо, отримайте їх згоду. Зараз дуже поширена практика сповіщення та попередження сусідів про ремонт через будинкові чати в месенджерах. Це дозволяє іншим людям спланувати час для індивідуальних задач, що потребують тиші. Крім того ви можете отримати зворотній зв'язок від сусідів з проханням перенести роботи на певний час.

В умовах воєнного стану важливо бути уважними та поважати один одного, всі Українці зараз переживають надмірний стрес. Бережіть себе, відбудовуємо країну разом, по можливості не спричиняючи великого дискомфорту сусідам!