Ремонт - завжди непроста, запилена та довга справа, що, в додаток, супроводжується великою гучністю робіт. Особливий дискомфорт від проведення ремонтних робіт відчувають мешканці багатоквартирних будинків, коли звуки перфоратора дуже добре передаються через стіни. Загалом будь-який надмірний шум буде привертати увагу сусідів, але монтонний та безперервний звук від електроінструменту виведе з рівноваги будь-кого. Особливо гостро це вдчувають на собі молоді матусі, що доглядають за маленькою дитиною вдома та літні люди, які рідко залишають свої помешкання. 

В сучасній Україні, в умовах війни, люди ще більш гостро реагують на будь-які події, що відбуваються навколо них. Численні повітряні тривоги наклали свій відбиток на те як люди стали сприймати будь-які різкі гучні звуки. Тому питання часу проведення гучних ремонтних робіт в Україні в 2024 дуже акутальне. 

Для того, щоб з'ясувати це, ми задалися питанням, якими нормативними та законодавчими документами регулюється виконання будівельних робіт, що спричиняють надмірний галас? То ж, транслюємо цю інформацію вам.

В Україні проведення гучних робіт, таких як будівельні, регламентується двома основними документами:

1. Закон України "Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення" від 24 лютого 1994 року № 4004-XII, більш відомий як "Закон про тишу".

Цей закон встановлює:

 • Заборону на проведення шумних робіт у нічний час (з 22:00 до 8:00) у будні, вихідні та святкові дні.
 • Дозвіл на проведення шумних робіт удень (з 8:00 до 22:00) у будні дні.
 • Максимально допустимий рівень шуму в житлових приміщеннях: 55 дБ вдень та 45 дБ вночі.
 • Винятки з правил, наприклад, для аварійно-рятувальних робіт, робіт з запобігання стихійним лихам, робіт на залізничному, автомобільному та авіаційному транспорті.

2. Постанова Кабінету Міністрів України "Про затвердження норм допустимого рівня шуму в житлових, громадських та виробничих приміщеннях" від 24 січня 2006 року № 45.

Ця постанова:

 • Деталізує норми допустимого рівня шуму в різних типах приміщень, включаючи житлові, громадські та виробничі.
 • Встановлює методику вимірювання рівня шуму.
 • Визначає порядок розслідування скарг на порушення норм шуму.

Важливо зазначити, що окрім цих двох документів, можуть існувати й інші локальні норми та правила, що стосуються проведення шумних робіт. Наприклад, деякі міста можуть мати власні правила щодо часу проведення ремонтних робіт.

Зверніть увагу! Інформація, надана тут, не є юридичною консультацією. У разі виникнення питань щодо проведення шумних робіт рекомендується звернутися до юриста або до органів місцевого самоврядування.

Чи змінювалися ці норми на час воєнного стану?

Наразі в Україні діє воєнний стан, який вносить певні нюанси до правил проведення гучних робіт. Ось деякі ключові моменти:

Згідно з Постановою Кабінету Міністрів України № 167 від 28 лютого 2022 року, в умовах воєнного стану:

 • Обмежено режим роботи деяких підприємств, установ та організацій, у тому числі й будівельних компаній.
 • Встановлено комендантську годину, протягом якої заборонені будь-які роботи, що супроводжуються шумом.
 • Місцева влада може встановлювати додаткові обмеження на проведення гучних робіт з міркувань безпеки.

Важливо зазначити, що:

 • Загальні норми шуму, прописані в Законі "Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення" та Постанові Кабінету Міністрів України № 45, залишаються в силі в ті години, коли не діє комендантська година і не введені додаткові обмеження місцевою владою.
 • У разі порушення норм шуму, ви можете звернутися до поліції або до органів місцевого самоврядування.

Коли краще проводити ремонтні роботи?

Перед початком будь-яких гучних робіт:

 • Перевірте, чи не діють в даний час додаткові обмеження з міркувань безпеки. Особливо рекомендуємо утриматись від проведення робіт під час повітряної тривоги!
 • Повідомте про свої плани сусідів та, якщо це можливо, отримайте їх згоду. Зараз дуже поширена практика сповіщення та попередження сусідів про ремонт через будинкові чати в месенджерах. Це дозволяє іншим людям спланувати час для індивідуальних задач, що потребують тиші. Крім того ви можете отримати зворотній зв'язок від сусідів з проханням перенести роботи на певний час.

В умовах воєнного стану важливо бути уважними та поважати один одного, всі Українці зараз переживають надмірний стрес. Бережіть себе, відбудовуємо країну разом, по можливості не спричиняючи великого дискомфорту сусідам!