Якщо ви читаєте цю статтю, ви точно в курсі що таке перфоратор та, або маєте цей інструмент, або збираєтесь його придбати. Часто новоявлені власники цього ударного інтсрументу задаються питанням - чи потрібно защувати патрон або свердло перфоратора перед початком ударних робіт? Сьогодні ми спробуємо надати вичерпну та обгрунтовану відповідь на це питання.

Змащування хвостовика бура або зубила, перед встановленням в перфоратор — це важливий аспект догляду за інструментом, який може мати як позитивні, так і негативні наслідки. Далі ми наведемо декілька ключових моментів, які варто враховувати.

Що буде якщо змащувати бур перфоратора?

1. Змащування хвостовика, як і будь-який процес додавання мастила в рухомий механізм, покликаний зменшити тертя між свердлом і патроном, що сприяє меншому зносу як хвостовика, так і патрона. Адже, на відміну від свердел по металу з циліндричним хвостовиком, що жорстко затискаються в патроні дрилі, бур в патроні перфоратора має дещо рухоме положення, відносно патрона.

Патрон перфоратора SDS Plus в розрізі фото

Бур рухається вздовж своєї центральної вісі до упору зі сталевими кульками, що впираються в пази (заглиблення) хвостовика.

2. Змащування допомагає запобігти корозії металевих частин, що особливо актуально при роботі у вологих умовах.
3. Змащене свердло може краще входити в патрон, що спрощує його встановлення та зняття.

Негативні наслідки змащування хвостовика бура

1. Якщо свердло змащене, пил та бруд, що утворюються під час свердління, можуть змішуватися з мастилом і утворювати абразивну пасту. Це може спричинити швидкий знос патрона і самого свердла. Мастило, змішане з пилом, може також забруднювати внутрішні механізми перфоратора, що може ускладнити його обслуговування.
3. Якщо змазка вибрана неправильно або не відповідає призначенню, надто рідка, вона може виходити через ущільнення та забруднювати корпус інструмента та його оператора.

Змащений ударний механізм перфоратора фото

То змащувати чи ні?

Переходимо до відповіді на головне питання. Наведені вище доводи - не дають визначеної відповіді. Поради досвідчених майстрів - різняться від одного до іншого. Один працює все життя "на суху" і жодого разу не зіштовхувався з негараздами або наслідками. Інший - все життя змащує і впевнений, що, якщо перестане, той же час виведе інструмент з ладу.

То ж, зважаючі на суперечливі один одному факти та різний досвід багатьох майстрів, ми звернулися до першоджерела - що рекомендують виробники перфораторів? Перечитавши інструкції та посібники по експлуатації декількох торгових марок перфораторів, що продаються в інтернет-магазині mechanika, ми дійшли до одноголосного висновку, що і вказаний в документації - змащувати бури необхідно! І, як це часто буває, є деякі але. Про них ми і розкажемо нижче.

1. Використання виключно спеціального мастила, рекомендованого виробником перфоратора. Ці мастила зазвичай мають властивості, які зменшують негативний вплив пилу та працюють "за призначенням". Зазвичай упаковку спеціально призначеного мастила виробники вкладають в комплект з інструментом.
2. Наносьте мастило помірно, у невеликих кількостях, щоб зменшити ризик утворення абразивної пасти та уникнути видавлювання залишків змазки з патрона або корпусу.
3. Після кожного використання очищуйте свердло та патрон від пилу та залишків мастила. Це допоможе запобігти накопиченню абразивних матеріалів та бруду всередині патрона.
4. Намагайтеся уникати роботи в дуже пилових умовах або забезпечте додатковий захист для інструменту, щоб зменшити кількість пилу, що потрапляє на мастило.

Висновок

Змащування хвостовика свердла перед встановленням в перфоратор може бути корисним, якщо дотримуватись певних рекомендацій та обережностей. Важливо використовувати правильні мастила і підтримувати інструмент у чистоті, щоб уникнути утворення абразивної пасти. Якщо у вас є конкретні рекомендації від виробника вашого перфоратора, найкраще слідувати їм.